SSS

 

Sıkça Sorulan Sorular

 
PRANA NEDİR?
Prana kavramı çok bilimseldir. Prana kelimesi Pra ve Na hecelerinden oluşmaktadır. Pra ‘devamlı’, Na ise ‘hareket’ demektir. Böylece Prana kelimesi ‘devamlı hareket’ anlamına gelmektedir. Bu devamlı hareket insan için anne rahiminde gebelik anından başlamaktadır. Prana devamlı harekette olan bir güçtür. Prana yaşam güçüdür, Pranayama ise bu güçün bedende artmasını ve depolanmasını sağlayan tekniktir. Pranayama sayesinde bedendeki enerji aktifleşmekte ve enerjinin frekansı yükselmektedir. Bedende ısı veya yaratıcı güç üretilmekte ve enerjiyi etkilemektedir. Aktifleşen ve ısıtılan enerji yükselmeğe başlar. Bu aşamada Kundalini adlanan ‘evrim enerjisi’ uyanmaktadır. Pranayama ilmi enerjinin depolanmasına dayanmaktadır. “Prana”, iyonik bileşimi ve diğer birçok göstergeyi içeren havanın biyoenerjetik bileşenidir. Bağışıklığımızın, zihinsel ve insan dayanıklılığının doğrudan havanın enerji bileşenine bağlı olduğunu biliyoruz. Yapay hava soluyan kişilere (dalgıçlar, pilotlar ve astronotlar) denizde veya çam ormanlarında sanatoryumlara zorunlu ziyaretle birlikte uzun süreli izin verilmesinin nedeni budur. Ayrıca ofiste çok çalıştıktan sonra “dışarıya” çıkma isteği duyuyoruz. Havadaki “prana” eksikliği, üretkenliğin azalmasına, yorgunluk durumlarının artmasına, depresyona ve insanların zihinsel durumunun kötüleşmesine neden olur. Araştırmacılar, üç kişilik bir aile için “Prana” sağlamak için minimum hava değişiminin 5m³ / saat olması gerektiğini, havanın sadece dışarıdan, mekanik etkiler olmadan ve 1 metreden uzun olmayan bir borudan gelmesi gerektiğini tespit ettiler.
 
ISI GERİ KAZANIMLI MERKEZİ OLMAYAN PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ NEDİR?
PRANA ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi, bir dış duvarın üst kısmına monte edilir. – (150mm, 200mm, 340mm) çaplarında delik açılır, montaj süngeri kullanılır ve çalışma ünitesi duvara monte edilir. Sadece havalandırma ızgaraları görünür durumda olacak şekilde, bir havalandırma ızgarası odanın içinde diğeri ise dış cephede olacak şekilde montajı gerçekleştirilir. Alanın havalandırılmasın da hava, ısı eşanjörün den geçerek odaya giren temiz havanın ısısını veren odadan sıcak havanın eşzamanlı tahliyesi ile gerçekleşir. Ancak hava akımları havalandırmanın içinde ayrılır ve “hava giriş-çıkışı” birbirleriyle karışmazlar.
 
PRANA ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN DİĞER HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNE KIYASLA AVANTAJLARI NELERDİR?
Prana ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi – odalardaki olumsuz olayları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır: yüksek nem, küf, rutubet. İnsanlar için rahat yaşam koşulları yaratmak için tasarlandı. Sektördeki önceki tüm deneyimleri değerlendirdikten sonra kendi havalandırma sistemlerimizi tasarladık. Havalandırma sistemlerimizin bir dizi avantajı vardır: – Kompakt boyutlar. Kullanılabilir alandan tasarruf etmenizi sağlar, çünkü havalandırma sisteminin tamamı duvarın kalınlığında gizlidir, sadece havalandırma ızgaraları görünür; – Hız ve kurulum kolaylığı. Montaj, tozsuz ve başka bir onarım işine gerek kalmadan iki saatte yapılabilir. – Isı eşanjörü bakırdan yapılmıştır. Bakırın ısı iletkenliği çok yüksektir. Bakır, çalışma ünitesi içerisinde bakteri ve mikropların birikmesini imkansız kılan doğal bir antiseptiktir. Bakır paslanmaz ve zamanla bozulmaz; – Hava girişi ve tahliyesi, hava akışını karıştırmadan aynı anda yapar. – Sarf malzemesi yoktur. Periyodik değişim gerektiren ek filtre ve diğer malzemeler içermez. – Kolay ve basit bakım.Her iki yılda bir ısı eşanjörünün mekanik temizliği yapılmalıdır, bu 15 dakikadan fazla sürmez; – Enerji tasarrufu. Modele bağlı olarak maksimum güçte elektrik tüketimi: 32-94Vt / saat; – Havanın sahip olduğu doğal biyoenerjetik bileşim “Prana” yı korur. – Basit kontrol. Havalandırma sistemi bir uzaktan kumanda veya mobil uygulama ile kontrol edilir. – Sessiz “Gece” modunda aktiviteyi azaltma yeteneği. – 15 yılı aşkın deneyimle garanti edilen kalite. – 2 yıl garantisi bulunmaktadır.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ BİZİ KARBON MONOKSİT ZEHİRLENMESİNDEN KORUYABİLİR Mİ?
PRANA havalandırma sistemi her zaman egzoz havasından % 8 daha fazla hava giriş hacmi sağlar. Bunu dikkate almak önemlidir, çünkü egzoz borularının mutfaktaki ve banyodaki çalışmasını telafi eder. Emme ve egzoz akışının bu orantılı dağılımı sayesinde istenmeyen vakum fenomenini önlemek mümkündür. Görünüşte zararsız olan bu fenomen, mutfaklarda ve banyolarda evdeki kokuların yayılmasıyla kendini gösterir. Ancak yaşam için gerçek tehdit, tahliye edilemeyen ve oturma odalarına sızamayan yanma ürünleridir. Karbon monoksit zehirlenmesi, dengesiz havalandırma sistemlerine yönelik ana tehdittir.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ FİLTRELER VE GÜVENLİK AĞLARI İLE DONATILMIŞ MI?
Prana bitki poleni, is, bitki tüyleri, kaba metalurjik toz ve demir klorür havasını temizleyen G3 filtreleri içerir. Filtrelerin 2-4 aylık bir süre sonra veya sistem sizi uyardığında değiştirilmesi gerekir. Düzgün çalışması ve havalandırma sisteminin hasar görmesini önlemek için orijinal Prana filtreleri kullanmanız önerilir. PRANA havalandırma sistemleri hava kalitesini bozmayan ve aynı zamanda havadan böcek, toz, kötü koku vb. içeri girmesini engelleyen menfezler ve özel ağlarla korunmaktadır. Ayrıca bakırın (gümüşe çok yakın özelliklere sahip doğal bir antiseptik) doğal özelliklerinden dolayı, virüsler, bakteriler ve mikroplar için düşmanca bir ortam yaratılır.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ NEDEN YAPAY HAVA İYONİZASYONUNA SAHİP DEĞİL?
PRANA havalandırma sistemi doğru akımla çalıştığı ve oda içinde kısa bir hava transfer yoluna sahip olduğu için iyonların doğal enerjisi ve havanın bileşimi aynı kalır. Ayrıca bakırın doğal özellikleri ve PRANA havalandırma sisteminin yapıldığı plastik malzeme sayesinde hava sistemden geçerken iyonları besleyen ve ömrünü uzatan statik bir enerji üretilir. Bu nedenle, yapay hava iyonizasyon sistemlerinin PRANA ya monte edilmesi mantıklı değildir.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN ÇALIŞMA ÜNİTESİNDE YOĞUŞMA OLUŞUYOR MU?
Tarafımızdan önerilen havalandırma sistemi – bir klima ekipmanıdır ve diğer tüm klima ekipmanlarında olduğu gibi, yoğuşma tesislerine sahiptir. Bununla birlikte, yenilikçi tasarım çözümleri sayesinde, hava akışı nedeniyle buhar şeklinde dışarıya tahliye edilen çok az miktarda yoğunlaşma oluşur. Ayrıca ısı eşanjörü duvara 3-5 ° açıyla monte edilerek özel kanallar vasıtasıyla yoğuşma suyunun doğal olarak dışarıya tahliye edilmesini sağlar.
 
DUVARLARDAKİ NEM, RUTUBET VE KÜFTEN NASIL KURTULURUM? PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?
Küf ve rutubete karşı mücadele, görünümlerinin nedenlerini ortadan kaldırmakla başlar. Küf, rutubet, duvardaki mantarlar, yoğuşma ile dolu pencereler, evde yüksek nem – bunların hepsi yetersiz havalandırmanın sonuçlarıdır. Çift camlı pencereler, odanın dışarıdan hermetik olarak ayrılmasını sağlar, odaların havalandırma seviyesinin büyük ölçüde azalmasının ana nedenidir. Her evde nem oluşumu kaynakları vardır (banyo, mutfak). Bu odalarda havalandırma yoksa veya yetersizse nem soğuk yüzeylerde (pencereler, köşeler, dış duvarlar) birikecek ve yoğunlaşacaktır. Sonuç, dairede yüksek nem, pencere ve duvarlarda nemdir. Ek olarak, oksijen içeriğinde ani bir azalma ve havadaki karbondioksit oranında bir artış olur. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen nem ve küf oluşumu için ideal şartlardır. Prana havalandırma sistemi, zaten var olan nemi ve küfü yok etmez. Etkilenen alanlar antifungal ilaçlarla tedavi edilmelidir. Havalandırma sisteminin kurulması bunun yerine yeterli mekanik havalandırma sağlayacak, odadaki atmosfer ve oksijen seviyelerini normalleştirecek nem, rutubet ve küfün nedenlerini ortadan kaldıracaktır.
 
PRANA ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA SİSTEMİ NE KADAR SÜREYLE KULLANILABİLİR?
Amortisman süresi hesaplanırken, PRANA iyileştiricisinin her şeyden önce evde rahat bir mikro iklim yarattığı ve “hasta ev sendromu” ile ilişkili olumsuz etkileri ortadan kaldırdığı dikkate alınmalıdır. Taze ve temiz hava, solunum yolu hastalıklarını önlemeye yardımcı olur, tüm aile için sağlıklı bir uyku, enerji ve refah sağlar. Prana havalandırma sistemi sayesinde, kümes içindeki havanın kalitatif bileşimi iyileştirilir ve optimum düzeyde nem sağlanır, bu da rutubet ve küf oluşumunu engeller. Olumsuz olayları evden tedavi etmenin ve kalıcı olarak ortadan kaldırmanın maliyetleri, havalandırma sistemlerinin kurulum maliyetinden önemli ölçüde daha yüksektir. Ayrıca PRANA sayesinde evin enerji verimliliği artar, bu da kışın % 30’a varan ısıtma giderlerinden tasarruf, yazın ise klima için harcanan enerji bütçesinden % 70’e varan tasarruf anlamına gelir.
 
PİYASADA BAŞKA HANGİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA SİSTEMİ ÜRETİCİLERİ VAR?
Bugün dünya pazarında Atreea, Mitsubishi Ekectric, Daikin, Inventer ve diğerleri gibi ısı geri kazanımlı başka havalandırma sistemi üreticileri var.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN DİĞER HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNE GÖRE FARKI NEDİR?
Prana, akış fanlarının aksine, aynı anda giriş ve egzoz sağlar ve sistemdeki hava akışları karışmaz. Bu, Prana havalandırma sisteminin tersinir akışa sahip olanlara göre ana avantajlarından biridir. Tersinir akışlı fanlar dönüşümlü olarak çalışır, önce tahliye eder ve ardından odaya hava sağlar. Bu nedenle, havalandırma sisteminin doğru çalışması için, bir odada aynı anda çalışması gereken bu tür iki havalandırma ünitesi gereklidir. Bu nedenle tersinir akışlı fanlar çiftler halinde kurulmalıdır. Bir ünite tahliye edildiğinde, diğeri alımla telafi eder. Üreticilerin tavsiyelerini göz ardı etmek, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Alman mühendisler tarafından geliştirilen ilk tersinir akışlı havalandırma sistemleri, yalnızca çift kit halinde satıldı. Ve Prana havalandırma sistemi, odada tek bir çalışma ünitesi ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Enerji verimliliği açısından, temel farklılıkları da hesaba katmalıyız. Prana ısı eşanjörünün ısıyı sürekli ve aynı anda transfer ettiği düşünüldüğünde, PRANA enerji verimliliğini sürekli yükseltir. Ancak tersinir akış fanları üreticileri, ısı eşanjörü performansının zirvesinde enerji verimliliğini ölçer ve ısı eşanjörünün zirvesinden sonra her saniye verimlilik düşer ve odadaki hava soğur.
 
PRANA KLİMADAN FARKLI MI?
Klima yazın havayı soğutur ve kışın ısıtır, ancak odaya taze ve temiz hava sağlamaz. Prana Isı Geri Kazanımlı Havalandırma Sistemi klimalardan farklı olarak bize temiz hava vererek ısı geri kazanım sistemi sayesinde ortamı kullanıma göre sıcak veya soğuk tutar. Ek olarak, klima, belirli durumlarda daha sonra insan vücuduna giren tehlikeli toz, bakteri ve virüs birikimi kaynağı olabilen bir filtre içerir. Klimanın tüm ek fonksiyonları aslında değeri artırmanın ve kısmen de olumsuz etkisini etkisiz hale getirmenin bir yoludur. Prana ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi, odadaki klima ile birlikte çok iyi çalışır, pratik olarak birbirini tamamlar. Klima soğutur ve Prana odaya taze ve temiz hava sağlar, ısı eşanjörü yardımıyla odanın serinliğini korur.
 
PRANA ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA SİSTEMİ MUTFAK DAVLUMBAZI OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?
PRANA açık bir ateş kaynağı üzerine kurulamaz ve mutfak davlumbazı olarak kullanılamaz. Bununla birlikte, Prana, mutfak için ek havalandırma olarak mükemmel şekilde kullanılabilir. Bu havalandırma sistemi her zaman egzoz havasından % 8 daha fazla taze hava sağlar ve bu da egzoz davlumbazının daha verimli çalışmasına yardımcı olur.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ KIŞ AYLARINDA DONMAZ MI?
PRANA tüm üretim ve işletme dönemi boyunca, şimdiye kadar, -15 ° C’ye kadar düşük çalışma sıcaklıklarında hiçbir don vakası kaydedilmemiştir. Mühendislerimiz, zorlu kış koşullarına uyum sağlamak için, “Prana” havalandırma sistemlerinin konforlu kullanım sıcaklık aralığını -30 ° C’ye çıkarmanıza olanak tanıyan ek bir “ÖN ISITMA” işlevi geliştirdi. “ÖN ISITMA” işlevi için ek güç tüketimi – 30W * saatten 55 W * saate kadardır.
 
PRANA TARAFINDAN ÖNERİLEN HAVALANDIRMA SİSTEMİ NE KADAR ENERJİ TÜKETİYOR?
Modeline ve çalıştırma moduna bağlı olarak güç tüketimi 6W * saat ile 310W * saat arasındadır.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ HANGİ HAVA AKIŞINI SAĞLAR?
PRANA konut tipi havalandırma sistemleri, 135 m³ / saate kadar giriş ve – 125 m³ / saate kadar tahliye sağlar. “Gece” çalışma modunda, PRANA 25 m³ / saat alım sağlar, bu durumda tahliye 20 m³ / saat, bu iki çalışma modu arasında + 9 hızdır. Mevcut egzoz kanallarının (davlumbaz, banyo havalandırması) faaliyetini telafi etmek için, alınan temiz hava her zaman egzoz havasından 5-8 metreküp daha uzundur.
 
MERKEZİ OLMAYAN BİR PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ İLE HANGİ ENERJİ GERİ KAZANIM KATSAYISINA ULAŞILABİLİR?
Havalandırma sistemimiz % 93’e varan ısı tasarrufu sağlar.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN GÜRÜLTÜ SEVİYESİ NEDİR?
PRANA havalandırma sistemi çeşitli şekillerde çalışır. PRANA havalandırma sisteminin maksimum kapasitesinde çalışma sırasında cihazdan 3 metre mesafedeki gürültü seviyesi – klimanın gürültüsüne kıyasla 24 dB değerini aşmaz. “Gece” modun da, havalandırma sistemi neredeyse sessiz çalışır ve yalnızca 13dB’lik bir gürültü seviyesine sahiptir.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ DIŞARIDAN GELEN GÜRÜLTÜNÜN ODAYA GİRMESİNE İZİN VERİYOR MU?
PRANA ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi – bakır ısı eşanjörü ile donatılmış bir sistemdir. Ses dalgası, odaya girmeden önce ısı eşanjöründen karmaşık ve bozuk bir yol izlediği için genlik azalır. Sonuç olarak, gürültü seviyesi kaynağa göre 7-8 kat daha düşüktür.
 
PRANA HAVALANDIRMA SİSTEMİ İLE SOKAKTAKİ TOZLARIN ODAYA GİRMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?
PRANA havalandırma sistemi, bir dış duvarın üst kısmına monte edilmiştir. PRANA havalandırma sistemleri, hava kalitesini bozmayan ve aynı zamanda havadan böceklerin, sineklerin ya da vb. canlıların alana nüfuz etmesini engelleyen filtreler, ızgaralar ve özel ağlarla korunur. Ayrıca bakırın (gümüşe çok yakın özelliklere sahip doğal bir antiseptik) doğal özelliklerinden dolayı, virüsler, bakteriler ve mikroplar için düşmanca bir ortam yaratılır.
 
PRANA ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN BAKIMA İHTİYACI VAR MI?
Prana havalandırma sistemi kendi kendini temizleyen bir ekipman’dır. Ancak iki yılda bir (yüksek düzeyde hava kirliliği olan yerlerde – birkaç kez), ısı eşanjörünün 15 dakikadan fazla sürmeyen mekanik bir temizliğinin yapılması gerekir. Bunu yapmak için iç ızgarayı açın, ısı eşanjörünü çalıştırma ünitesinden çıkarın ve ardından nemli bir bezle temizleyin. Isı eşanjörünü kurutun ve tekrar monte edin. Bu işlemleri gerçekleştirirken, havalandırma sistemi güç kaynağından ayrılmalıdır.