Egzersiz, sağlığın ve iyi bir ruh halinin anahtarıdır. Bir spor salonu seçerken, sadece konum (eve, işe yakın), fiyatlandırma politikası ve hizmetlerin listesine göre değil, aynı zamanda spor salonundaki rahatlığa da odaklanıyoruz.

Spor salonundaki konforu ne belirler?

Spor salonundaki sağlıklı bir mikro iklim, doğrudan havalandırmaya bağlıdır. Spor salonlarında insanlar terler ve ısı yayar, karbondioksit seviyeleri yükselir ve zararlı dumanlar birikir.

Havadaki yetersiz oksijen, yüksek nem, ter kokuları sporcuların sağlığının bozulmasına, nefes darlığına ve hatta baş dönmesine neden olur. Spor salonunun gerçek bir toparlanma yeri olabilmesi için, egzoz havasının buhar ve fazla karbondioksit ile uzaklaştırılması ve taze temiz hava girişinin sağlanması gerekir, yani egzoz havasını zamanında taze ve temiz hava ile değiştirmek gerekir.

Havalandırma olmadığında uzun süreli nem birikiminin sonucu içler acısıdır. Besleme ve egzoz havalandırma sistemi bu görevin üstesinden gelecektir.

Spor salonlarının havalandırmasının temel görevi, yeterli hacimde hava değişimini sağlamaktır.

Spor salonlarındaki hava değişimi, bir daire veya ofis için normalden birkaç kat daha yüksek olmalıdır. Çünkü burada insanlar, daha fazla oksijen kullanımı, nem ve ısı salınımının eşlik ettiği fiziksel aktivite ile meşguller.

Elbette, gerekli hava hacmi spor salonunun türüne, ziyaretçi sayısına, pencere boyutlarına, sıcaklıklara vb. bağlıdır. Her durumda, spor salonundaki hava değişimi kişi başına en az 50 m3 / saat olmalı ve nem seviyesi % 60’ı geçmemelidir. Spor salonunda stantlar varsa, bir havalandırma sistemi tasarlarken, kişi başına 20 m 3 / s daha eklemelisiniz.

Spor salonlarında havalandırma sistemleri tasarlamanın özellikleri

Havalandırma tasarımının özelliği, büyük hacimlerde hava değişiminde hava akış hızının küçük olması gerektiğidir. Bu sonuç, hava kanallarının çapının artırılmasıyla elde edilebilir ve doğrudan hava akışlarının ziyaretçilere düşmemesi için havalandırma ızgaraları takılır. Aksi takdirde, sağlığa zararlı taslaklar oluşacaktır.

Küçük spor salonlarında genellikle monoblok besleme ve egzoz havalandırma sistemleri kurulur:

Yarı Endüstriyel Seri

 

Orta ve büyük salonlarda havalandırma kanallı endüstriyel havalandırma sistemlerinin kurulması tavsiye edilir.

Havalandırma sisteminin ısı geri kazanımına sahip olması önemlidir. Bu, soğuk mevsimde sıcaklık konforu, sağlıklı bir mikro iklim ve havalandırmada tasarruf sağlayacaktır.

Geri kazanım ilkesi, soğuk besleme havasının bir bakır ısı eşanjörü sayesinde sıcak bir egzoz ile ısıtılmasıdır. Hava, farklı kanallardan geçer ve çalışma modülünün ortasında veya giriş çıkışında birbiriyle karışmaz.

Daha fazla konfor sağlamak ve böylece spor salonunuza daha fazla ziyaretçi çekmek için uzmanlar, bir Prana Isı Geri Kazanımlı Havalandırma Sistemleri kurmanızı önerir . Bununla birlikte, bu durumda klimanın egzoz havasını değiştirmediğini, klimanın yalnızca sıcaklığını değiştirdiğini unutmamak önemlidir. Bunun yerine, yalnızca bir havalandırma sistemi taze, sağlıklı ve oksijenli hava sağlayabilir.