Restoranlar, Barlar ve Kafelerin Havalandırılması

Bir restoran işletmesi, yemek servisi işletmesi veya eğlence kompleksi sahibi misiniz? O zaman bu bilgi tam size göre. Tabii ki, herhangi bir restoran, kafe veya barın başarısı, şeflerin profesyonelliğine ve kurumun atmosferine bağlıdır. Ancak, iyi havalandırma olmadan işletmeniz beklenen sonuçları vermeyecektir. Sonuçta, bir restoran ne kadar çekici olursa olsun, orada ne kadar lezzetli yemek yapılırsa yapılsın, ziyaretçiler hoş olmayan bir koku, nefes darlığı ve yüksek nem hissi ile karşılanırsa, müşterilerinizi çok çabuk kaybedersiniz.

KALİTELİ HAVALANDIRMA EKİPMANLARINI NEDEN UNUTMAYIN !!!

Nereden başlamalı?

RESTORAN VE KAFE BARLARIN HAVALANDIRILMASI TAMAMEN ÇÖZÜLMELİDİR!

Yemek ve eğlence işletmelerinin havalandırma sisteminin temel görevi mutfakta yemek kokularının, tütün dumanının, diğer hoş olmayan kokuların ve aşırı ısının mutfakta yemek pişirmekten etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını ve ayrıca taze ve temiz havanın dışarıdan beslenmesini sağlamaktır.

 

Restoranın havalandırma sistemi geleneksel olarak mutfak havalandırması, yani içinde bir şeyin hazırlandığı oda (sıcak ve soğuk oda) ve diğer odaların havalandırması (ziyaretçi salonu, dans pisti veya idari ofisler) olarak üçe ayrılmıştır. Her oda için, belirli teknik gereksinimleri veya özel ihtiyaçları karşılayan özel havalandırma sistemleri(Prana) gerekir.

Salonun havalandırılması

Lokanta salonu için hava ihtiyacı koltuk sayısına göre hesaplanır.

Bir restoran veya kafe salonuna ısı geri kazanımlı besleme ve egzoz havalandırması yapılması tavsiye edilir. Bunlar hem taze hava beslemesinin hem de egzozun olduğu havalandırma sistemleridir. Ayrıca sistemde bulunan bakır ısı eşanjörü sayesinde egzoz havası sıcaklığı sokaktan havaya iletir. Böylece “sokak” havası salona sadece taze değil aynı zamanda kışın ısıtılıp yazın da soğur. Bu havalandırma ilkesine ısı geri kazanımı ve havalandırma sistemleri – geri kazanıcılar denir. En iyi modern merkezi olmayan havalandırma sistemleri, bakır ısı eşanjörlü Prana havalandırma sistemleridir.

Ayrıca Prana havalandırma sistemlerin de giriş her zaman davlumbazdan % 8-10 daha yüksektir, bu da banyolarda ve mutfakta davlumbaz için tazminat sağlar veya gerekirse giriş düzenlenir.

Ek olarak, klimaların olduğu bir alana Prana kurulursa da klimalarla birlikte çalışarak çalışmalarını kolaylaştırabilir. Yani klimanın “yapacağı” hava sıcaklığı yazın sokaktan sıcak hava gelse bile Prana bu sıcaklığı koruyacaktır. Sonuçta , evsel havalandırma sistemlerinin geri kazanım oranı % 92’dir.

Mutfağın ,havalandırılması

Mutfak havalandırması için, kanal beslemeli ve egzoz sistemli besleme ve egzoz havalandırmasının kullanılması da tavsiye edilir. Genellikle klimalar yemek pişirmek için tasarlanmış odalara kurulmaz.

 Sıcak mağazada, çeşitli kokuların oluştuğu ve aktif biriktiği yerlere özel dikkat gösterilmelidir: sobalar, kavurucular, mangallar vb. Bu tür yerlerde özel cihazlar kullanılır – sözde teknolojik davlumbazlar olan gres tuzaklı egzoz şemsiyeleri. Paslanmaz çelikten yapılmış olmaları ve düzenli olarak yıkanabilmeleri en iyisidir. Gres kapanları, fanları kir ve yağdan korur.

Restoran, cafe veya bar mutfağındaki havalandırma sisteminin kapasitesi ve performansı mutfakta kullanılan ekipmana göre hesaplanır. Bu nedenle işlem davlumbazının şemsiyesi ocaktan 10 cm daha büyük olmalıdır.

Örneğin, plakanın boyutu 600×600 mm ise, 800×800 mm’lik bir şemsiye boyutu kurun. Daha sonra, egzoz fan motoru, en az 800-900m hava değişimi sağlaması gerekir 3 saatte.

Restoran mutfağının havalandırması tasarlanırken, temiz havanın tam tersine % 8-10 daha az sağlanması gerektiği de akılda tutulmalıdır. Bu şekilde mutfaktan gelen kokular diğer alanlara girmeyecektir. Davlumbazın karşı tarafında mutfakta bulunan besleme havalandırması sağlanarak mutfakta ya da sıcak hava deposunda hava dengesi sağlanır.

Endüstriyel modeller için, Prana önündeki hava beslemesine ek olarak, sistemin çalışmasını uzatan bir kaba hava filtresi takılır.

Daha ayrıntılı bilgi için arayın yada formu doldurun biz size geri dönüş sağlayalım.