Eğitim Kurumlarında Havalandırma

Okullarda Havalandırma Sistemleri;

Okul binaları, farklı boyutlarda ve işlevsel amaçlara sahip odalardan oluşur: sınıflar, spor salonu, yemek odası, eğitim laboratuvarları, bilgisayar sınıfları vb. Her odanın hava değişimi ve havalandırma için kendi gereksinimleri vardır.

Okullarda havalandırma gereksinimleri

Dolayısıyla, sınıflarda öğrenci başına 16 3 \ h’dir. Bilgisayar donanımları ile laboratuar odaları ve sınıflar için 20 3 \ h bir kişi için bir saat boyunca temiz hava sağlar. Spor salonlarında ve kantinlerde en az 50 m 3 \ h. Optimum mikroklimatik parametreleri: hava sıcaklığı 16-22˚C, bağıl nem oranı % 30-60, 1 litre / m CO2 içeriği.

Hava değişimi yetersizse, bu tür tesislerde kalmak çocukların sağlığını tehlikeye atar. Konsantrasyon ve dikkat azalır, sağlık durumu kötüleşir, alerjik belirtilerin alevlenmesi olasıdır ve epidemiyolojik dönemde öğrenciler daha sık hastalanır. Açık pencereler, taslak oluşturdukları için sorunu çözmez ve kışın değerli ısı kaybolur.

Okullarda havalandırmanın özellikleri

En iyi seçenek, eğitim kurumlarında zorunlu hava girişi ve hava tahliyesi düzenlemesidir. 

Çünkü hava geçirmez pencerelerin montajı ile doğal havalandırma yeterli olmamaktadır. 

Pozitif bir denge elde etmek için, ekstraksiyon oranının giriş oranından daha düşük olması gerekir.

Banyolarda ve yerel davlumbazlı odalarda mekanik egzoz havalandırmasını ayrı ayrı düzenleyin: çeker ocaklı kimya laboratuvarı, makineli atölyeler vb.

Mutfakta, bulaşık makinesinde ve tuvaletlerde bağımsız havalandırma sistemleri kurulmuştur. Yemek odası ve kafeteryanın havalandırması catering işletmelerinin kurallarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Okul için hangi havalandırma sistemi seçilmeli?

Okullar ve diğer eğitim kurumları için, ısı geri kazanımlı besleme ve egzoz havalandırması kurulması gerekir. Her iki tarafta zıt yönlerde dönen iki fan bulunan havalandırma sistemleridir. Buna göre, besleme ve egzoz havası birbirini karşılamak için aynı anda farklı kanallardan hareket eder. Isı eşanjörü sayesinde egzoz havası beslemeye ısı verir, bu işleme geri kazanım denir. Böylece sokaktaki hava odaya taze olarak girer ve oda sıcaklığına kadar ısınır. Uzmanlar, daha önce gerekli cihaz ve her eğitim odası için gerekli kurulum sayısı üzerinde anlaşmış olan bir Prana satın almanızı tavsiye ediyor.

Prana – yenilikçi bir havalandırma çözümü;

Bir havalandırma sistemi seçerken, kışın odanın önemli ölçüde ısıtılacağını unutmayın. Ve sonra havalandırma için fazladan ısı harcamanız gerekecek. Isı geri kazanımlı bir besleme ve egzoz ünitesi kurarsanız, aksine, taze hava akmaya devam ederken tüm dahili ısı depolanır.

Odadan egzoz havasını çıkarırken, herhangi bir yapının en büyük düşmanı olan fazla nemi gidermesi de önemlidir. Aşırı nem nedeniyle duvarlarda küf ve mantar oluşur, pencereler terler. Bu sorunları yalnızca uygun havalandırma etkili bir şekilde çözebilir.

Anaokulları ve Kreşlerde Havalandırma Sistemleri;

Isı Geri Kazanımlı Havalandırma Sistemleri;

 Çocuklar dış uyaranlara karşı daha hassastırlar, rahatsız edici durumlara daha hızlı tepki verirler. Bu nedenle, anaokulunda sağlıklı bir mikro iklim, bir numaralı önceliktir.

Okullarda zorunlu havalandırma eksikliğini ne tehdit eder?

Anaokullarında ve kreşler de hava değişimi normalden çok uzaktır – genellikle gerekenden beş kat daha azdır. Durumu bir şekilde çözmek için anaokulları pencereleri açmaya zorlanıyor. Buna göre, değerli ısıyı boşa harcarlar ve aslında alan ısıtmaya harcanan parayı çöpe atarlar.

Bu nedenle enerji denetçileri, havalandırma eksikliğini anaokullarının en büyük dezavantajı olarak görüyor. Bundan dolayı pencerelerde yoğunlaşlama ve duvarlarda mantar belirir. Bu da binanın çökmesine ve çocukların refahının bozulmasına neden olur.

Anaokullarında temiz hava bir lüks değil, yaşamsal bir gerekliliktir!

  1.  Temiz hava eksikliği çocuklarda sık görülen hastalıklara ve kronik alerjik belirtilerin alevlenmesine neden olur.
  2.  Etkili hava değişimi olmadan, odaya giren virüsler dolaşacak, çoğalacak ve bir çocuktan diğerine geçecektir.
  3.  Hava sirkülasyonu olmayan iç mekanlar da oksijen seviyesi kademeli olarak azalacak ve bu da viral tehlike döneminde çocukların bağışıklığını zayıflatacaktır.
  4.  Açık pencereler (havalandırma olmamasına alternatif olarak), sağlık açısından da tehlikeli olan durumlar oluşturur.
  5.  Havalandırılmayan odalarda çocukların gelişimsel gecikmeleri, uyuşuklukları ve ilgisizlikleri vardır. Bu, sürekli yorgunluk sendromuna yol açabilir.

Çoğu anaokulunda havalandırma sistemi yoktur.

Çocuk okul öncesi kurumlarının binaları ve yapıları için tuvalet ve mutfaklarda egzoz bacalarının zorunlu montajı gerekir. Ayrıca, zorunlu besleme ve egzoz havalandırmasının kurulması da önerilir.

Bununla birlikte, çoğu anaokulunun yalnızca doğal havalandırması vardır, yani hava pencerelerdeki, kapılardaki ve çatılardaki çatlaklardan girer. Anaokullarına giderek daha sık plastik hava geçirmez pencerelerin yerleştirilmesi nedeniyle, doğal havalandırmanın etkisi neredeyse ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle Prana havalandırma sistemleri olmadan yapamazsınız.

Anaokullarında temiz hava bir lüks değil, yaşamsal bir gerekliliktir!

Anaokulları eğitim gören küçük yaşta ki çocuklarımızın yaşadığı bir yer olduğu için havalandırmak gerekir. Ve burada doğal havalandırma (açık pencereler-kapılar) yeterli değildir.

Yapay besleme ve egzoz havalandırması mutfaklar, tuvaletler ve çamaşırhaneler için tasarlanmıştır.

Anaokullarında havalandırma nasıl düzenlenir?

  1. Bir Prana almaya karar vermeden önce, bir uzmanımıza danışarak doğru sistem seçme hazırlık sürecine dikkat edin.  Odanın işlevsel amacını göz önünde bulundurun: yatak odası, oyun odası, mutfak, gardırop, banyo. Yani, çocukların hangi odalarda ve ne kadar zaman geçirdiğini anlamak önemlidir.
  2. Anaokullarında ve kreşler de 1 saatlik hava değişim hacmi oda hacmine göre hesaplanır. 

 Örneğin; oyun odası 50 m² alana ve 3 m yüksekliğe sahipse, bir saat 225 m3 / s temiz hava gerektirir.

  1. Yatak odalarından ve oyun odalarından geçiş hava kanalları döşenmesi yasaktır.

Isı geri kazanımlı besleme ve egzoz havalandırma sistemi(Prana);

Anaokulundaki havalandırma sisteminin işlevi, kirli havayı zamanında ve gerekli hacimde taze hava ile değiştirmektir. Havalandırma egzoz (sadece sızdıran pencereler altında çalışabilir) veya besleme ve egzoz olabilir. İkinci durumda, havalandırma ve ısıtma tasarımı genellikle ısı geri kazanımı olasılığı dikkate alınarak gerçekleştirilir: egzoz havası, ısının bir kısmını vererek besleme kanalının yakınından geçer. Bu nedenle, son değer ısı eşanjörünün kalitesine sahip değildir. Plakalı ısı eşanjörünün bakırdan yapılması en iyisidir.

Uzmanlar, havalandırmada en fazla enerji tasarrufu sağlayan çözüm olarak Prana Havalandırma Sistemleri kurulmasını tavsiye ediyor. Tabii ki, havalandırma sisteminin organizasyonu stratejik bir karardır: bir proje yapmak yada Prana satın almak, sistemleri kurmak gerekir. Bununla birlikte, bir Prana kullanmanın faydaları operasyonun ilk yıllarında aşikardır: tesisler her zaman temiz havaya sahiptir, ısı kaybı önemli ölçüde azalır ve çocuklar epidemiyolojik dönemde daha az hastalanır.