Müşteri Memnuniyeti Politikamız

 
Müşterilerimiz en önemli varlık sebebimizdir.
 
Müşterilerimizden, tüm çalışanlarımızdan, tedarikçilerimizden, ürün ve hizmet dağıtım ağındaki paydaşlardan gelen her türlü şikâyet ve önerileri tarafsız bir şekilde kayıt altına alarak en kısa sürede sonuçlandırmaya, bu süreç içerisinde objektif, çözüm odaklı bir anlayış içerisinde, aynı ve benzer şikâyetlerin tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri almaktadır.
Bu çalışmada her türlü bilgi gizlilik çerçevesinde ele alınmakta, yasalara ve kanunlara uymaktadır.
Politikamız için belirlemiş olduğumuz maddeler; Hızlı, Tarafsız, Erişilebilir, Bilgilendirici, Güven, Takip, Belgelerin yazılı olması, Memnuniyet, Şeffaflık, İletişim, Samimiyet.
 
Yaklaşımımız;
 
 
• Müşteri ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde analiz ederek, doğru ürün ve hizmeti sunmak.
• Her Müşteri, Mutlu ve Sağlıklı Müşteri” anlayışımız ile müşterilerimizin bildirimlerini, müşteri odaklı yaklaşımla ele alarak, etkili ve verimli bir sistemle en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak, ve bu sistemin sürekliliğini sağlamak.
 
Müşteri memnuniyetini ölçümlemek adına anketler yaparak; elde ettiğimiz bilgiler ile siz değerli müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetleri sürekli iyileştirmek çalışıyoruz. Müşterilerimizin, bizden kusursuz ve kaliteli hizmet beklentisini karşılayabilmek adına profesyonel kadromuz ve müşteri odaklı yaklaşımımızla mutlu müşteri yaratmayı taahhüt ediyoruz.